דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)
שאלות נפוצות - מדיטציה טרנסנדנטלית

שאלות נפוצות

האם יתכן שלא אצליח לעשות מדיטציה?

תרגול  המדיטציה הטרנסנדטלית הוא כל כך טבעי, פשוט וחסר מאמץ שהוא הולך כמעט מעצמו, למעשה לומדים יותר איך לא להפריע לו להתרחש, מאשר איך לבצע אותו בצורה מוצלחת. אנחנו אומרים "לתרגל מדיטציה" או "לעשות מדיטציה" אבל בעצם העשייה כאן היא מינימלית ולכן אין חשש שלא להצליח.

אין צורך להתרכז ולהתנתק מהסביבה או לשלוט במחשבות. התרגול מבוסס על היכולת הטבעית שלנו לחשוב מחשבות פשוטות, הצלחת התרגול נובעת מנטיית הרוח ('מיינד') לנוע בכיוון של יותר אושר והנאה. במילים אחרות ההצלחה מובטחת לנו אם רק נלך לפי כמה הוראות פשוטות ולא נתאמץ להצליח.

האם עלי לשנות את סגנון החיים שלי כדי ללמוד בהצלחה מדיטציה טרנסנדנטלית?

לא, ממש אין צורך! על מנת לתרגל מדיטציה לא צריך לעשות שום שינוי בסגנון החיים, באמונה, בדת או בכל דבר אחר.

יחד עם זאת, אנשים שמתרגלים מדיטציה טרנסנדנטלית  מדווחים באופן טבעי על איזון ושיפור בהרגלי החיים שלהם. רבים מתחילים לאכול בריא יותר, מפסיקים לעשן וכד'.

ייתכן שלאחר זמן מה, תרגישו צורך לשנות דברים מסוימים בסגנון חייכם, אבל זה יבוא מתוככם  באופן טבעי ולא מכפייה אלא כתוצאה ממצב מאוזן יותר של הרוח ושל הגוף.

האם אפשר ללמוד מדיטציה טרנסנדנטלית מסרטון?

אפשר לענות על השאלה הזו באמצעות שורה מתוך שיר של להקת כוורת שהיה פופולרי בארץ בשנות השבעים:
"...למד שחייה בהתכתבות אצל מציל ידוע...".

יש הרבה דברים שהלימוד שלהם הוא חווייתי ולא תיאורטי בלבד. למשל שחייה או נהיגה הם דברים שמבצעים באופן אוטומטי לחלוטין - בלי לחשוב בכלל - אבל עד שמתרגלים לעשות אותם נכון, רצוי ללמוד תחת השגחה צמודה של מורה מנוסה שייתן באופן אישי את ההדרכה המתאימה בשלב המתאים לכל תלמיד ותלמיד.

בהשוואה לשחייה או לנהיגה, מדיטציה טרנסנדנטלית הרבה יותר קל ללמוד ולתרגל, אבל תהליך הלימוד נעשה תוך התנסות מעשית בתרגול, שלב אחרי שלב, בהתאם לחוויה האישית של כל תלמיד. לכן צריך ללמוד ממורה מוסמך שקיבל הכשרה מתאימה.

האם המדיטציה הטרנסדנטלית תוכל לעזור לי בלימודים או בקריירה?

אי אפשר להבטיח זאת, כיוון שהתוצאות מתפתחות באופן ובקצב שונה אצל כל אדם. אבל בהחלט ניתן להעריך שתרגול סדיר ועקבי יעזור מאוד להתקדמות בלימודים ובקריירה.

מחקרים רבים מצאו שלמדיטציה טרנסנדנטלית השפעה חיובית על תפקודי המוח, היא משפרת את הזיכרון, את המיקוד ואת היצירתיות. התוצאות הטובות האלו מעשירות את הפעילות שאחרי המדיטציה. אנשים מוצאים את עצמם מתפקדים עם יותר בהירות מחשבה, יותר יעילות. יש יותר אנרגיה והתלהבות לעשות דברים.

לקריאת עדויות מאנשים המתרגלים מדיטציה והשינוי שזה עשה בחייהם לחץ כאן

האם המחקרים המדעיים על המדיטציה הטרנסנדנטלית באמת אמינים?

בקהילה המדעית קיימים 4 קריטריונים המגדירים את אמינותו של מחקר מדעי.

1. איכות המחקר עצמו.
2. אישור אותן תוצאות על ידי מספר מחקרים בלתי תלויים.
3. פרסום בכתב עת מדעי.
4. ההסתברות שמדובר בתוצאה אקראית.

המחקרים על המדיטציה הטרנסנדנטלית זכו בדרך כלל לציונים גבוהים מאוד בכל 4 הקריטריונים האלה.

כתבי עת מדעיים ממלאים תפקיד חשוב במדע. הם פועלים כמסננת המגינה על המדע ממחקרים בעלי איכות נמוכה. בדרך כלל העולם המדעי מוכן לקבל מחקר ברצינות רק אם התפרסם בכתב עת מסוג זה.

מחקרים על מדיטציה טרנסנדנטלית פורסמו ביותר מ-350 פרסומים שונים וביותר מ-160 כתבי עת מקצועיים שונים ברחבי העולם, לרבות כמעט כל כתבי העת היוקרתיים ביותר.

יש גם ממצאים פיזיולוגיים שכל אחד יכול לבדוק ולוודא בקלות יחסית. כיום ניתן לרכוש מכשור לא יקר למדידת גלי המוח שניתן לחבר למחשב אישי, או מכשיר למדידת ההתנגדות החשמלית של העור, או, עם קצת קשרים עם מישהו שעובד בבית חולים, אפשר למדוד את נפח הנשימה בהשוואה לסטורציה של חמצן בדם.

על ידי מדידות פשוטות אלה ניתן לראות ממש בקלות כיצד המוח מתפקד בצורה יותר קוהרנטית בזמן תרגול המדיטציה הטרנסנדנטלית ועד כמה הרגיעה הפיזיולוגית שמתרחשת בזמן התרגול היא עמוקה ומיוחדת במינה ודי בכך כדי להבין כמה היא יכולה להיות יעילה בסילוק מתחים, שיפור הבריאות והתפקוד המנטלי.

אם זה כל כך טוב וכל כך פשוט, מדוע שלא תלמדו מדיטציה טרנסנדנטלית בחינם?

לימוד המדיטציה הטרנסנדנטלית הוא מתנה נפלאה, אך כדי להעניק אותה לך ולכמה שיותר אנשים, אנו זקוקים לאופרציה שלמה: חשיפה, קידום, פרסום, הפצה, ניהול, הכשרה והחזקה של כוח אדם מקצועי.

ההכנסות מהתשלום על הקורסים מאפשרות לנו לממש את כל אלו.

חשוב להדגיש כי האגודה הבינלאומית למדיטציה בישראל היא מוסד ללא כוונות רווח (עמותה רשומה).המאזנים הפיננסיים שלה פתוחים בפני הציבור וכל אחד יכול לראות אותם.

קיימות היום כל כך הרבה שיטות של מדיטציה בשוק שמבטיחות שיפורים דרמטיים, במה שונה המדיטציה הטרנסנדנטלית?

ההבדל המרכזי בשיטת המדיטציה שאנו מציעים, הוא הטבעיות והפשטות של התרגול, ושתהליך ההוראה של התרגול הוא אישי ושיטתי, והוא נעשה באופן זהה בכל מקום ועל ידי כל מורה מוסמך.

לפרטים נוספים אודות ייחודה של השיטה לעומת שיטות מדיטציה אחרות לחץ כאן

האם יש אנשים שמפסיקים לתרגל את המדיטציה הטרנסנדנטלית אחרי שלמדו אותה?

זהו נושא למאמר ארוך ומפורט אבל התשובה הפשוטה היא כן, יש אנשים שמפסיקים לתרגל. איך אנחנו יודעים? אנחנו פוגשים אנשים שהפסיקו לתרגל בקורסי ריענון אחרי שהם נזכרים כמה טוב זה היה ורוצים לחזור ולתרגל.

לפעמים דווקא הצלחת התרגול היא הסיבה לכך שמישהו מפסיק לתרגל אחרי כמה חודשים או שנים. נשמע מוזר? זה כמו אדם שהעץ בגינתו נטה למות עד שלמד מהשכן שצריך להשקות את השורש. ואז, אחרי זמן קצר העץ מתאושש, הפירות מבשילים והאדם עסוק כל כך בהנאה מהפירות עד שהוא שוכח כמה חשוב להשקות את השורש...