דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

טרשת עורקים: המרכיב החשוב בטיפול בתופעה – שרבים טרם הכירו

כאשר אנשים שמתמודדים עם מחלות לב וכלי דם שואלים את הרופא כיצד לשפר את הבריאות ולהפחית את הסיכון לסיבוכים, רופאים רבים ימליצו על תרגול מדיטציה. למי שמעולם לא נתקל בהמלצה הזאת, זה עשוי להיראות משונה – הרי כיצד תרגול שהוא מנטלי לחלוטין יכול להשפיע בפועל על הלב וכלי הדם?

למעשה, כיום אנחנו יודעים, על בסיס מחקרים מדעיים רבים שנערכו על מדיטציה טרנסנדנטלית, שהשיטה בהחלט עשויה לשפר היבטים שונים בבריאות הגוף. כדי להבין ממה בדיוק נובעת ההשפעה הזאת, נבחן את מה שרופאים מובילים אומרים על הקשר בין המדיטציה לבין אחת ממחלות כלי הדם הנפוצות ביותר – טרשת עורקים. אבל לפני שנעשה זאת, ניקח רגע כדי להסביר מה זו בדיוק טרשת עורקים, ממה היא נגרמת ומה המשמעויות שלה.

טרשת עורקים היא קבוצה של מחלות, שבהן משקעי שומן וחומרים נוספים גורמים לעיבוי הדפנות של כלי הדם ולהתקשות שלהם. זהו תהליך מסוכן, שעלול להוביל להתקפי לב, שבץ מוחי ואפילו כריתה של גפיים כתוצאה מחסימות בכלי הדם שמונעים אספקת חמצן לאיברים.

אז רגע, איך טרשת עורקים קשורה למדיטציה?

כדי להבין כיצד תרגול פשוט של מדיטציה יכול לסייע להילחם בתופעה המדאיגה, קודם כל נבין מהם גורמי הסיכון להתפתחותה. מחקרים מראים כי דברים כמו עישון, תזונה לקויה, היעדר פעילות גופנית ורמות גבוהות של סוכר בדם מגבירים משמעותית את הסיכון לטרשת עורקים – אבל לא רק. גם ליתר לחץ דם יש קשר ישיר לטרשת עורקים – ואחד הגורמים המשמעותיים ביותר שעלולים להוביל לעלייה בלחץ הדם הוא לחץ נפשי.

ד"ר רוברט שניידר מדבר על טרשת עורקים ומדיטציה טרנסנדנטלית

ד"ר רוברט שניידר, מומחה למחלות לב שזכה למענק בסך 26 מיליון דולרים מהמכונים הלאומיים לבריאות בארצות הברית הודות למחקר פורץ דרך שהוביל בנושא, מסביר: "מחקרים הראו כי לחץ כרוני תורם להתפתחות טרשת עורקים באופן ישיר וגם באופן עקיף מפני שהוא מעצים גם גורמי סיכון אחרים למחלה. ההשפעות של לחץ כרוני גורמות בין היתר להגברת ייצור הורמונים כמו קורטיזול ואדרנלין, שבשיעורים גבוהים עלולים לפגוע בבריאות של כלי הדם".

"מחקרים על תוכנית המדיטציה הטרנסנדנטלית הראו כי היא עשויה להפחית את רוב גורמי הסיכון העיקריים לטרשת עורקים – לחץ נפשי, יתר לחץ דם, עישון, כולסטרול, עמידות לאינסולין ועוד. בנוסף, המדיטציה הטרנסנדנטלית משפיעה באופן ישיר על ויסות הורמוני הסטרס ומאזנת את פעילות מערכת העצבים הסימפתטית והמרכזית"."ומלבד ההפחתה של גורמי הסיכון הקרדיווסקולריים (הקשורים בלב וכלי הדם), מחקרים הראו גם ירידה בהיצרות העורקים (שנגרמת בגלל טרשת העורקים) והפחתת התמותה ממחלות לב. זהו רצף אירועים מבוסס היטב, שמראה כי תרגול מדיטציה טרנסנדנטלית עשוי להביא לשיפור ניכר בבריאות הלב". 

לא פתרון קסם 

מדיטציה טרנסנדנטלית אכן יכולה להביא לשיפור באיכות החיים ואפילו בבריאות – אך כמובן שהיא לא יכולה להוות תחליף לליווי רפואי בנוסף, אם באמת רוצים להילחם בטרשת נפוצה ולמנוע מחלות לב, חשוב ביותר גם לאמץ הרגלים בריאים נוספים שיעזרו לא רק להתגבר על הבעיה המבהילה הזאת,  אלא גם לשפר את החיים בהיבטים נוספים ורבים. 

אז לצד תרגול יומיומי של מדיטציה טרנסנדנטלית, שידרוש ממך לא יותר מ-20 דקות מזמנך, פעמיים ביום – מומלץ גם להיות יותר בתנועה – ללכת בטבע, לרוץ, לשחות, לשחק בכדור, לרכב על אופניים, או כל דבר אחר שתוכלו ליהנות ממנו לאורך זמן. כמובן שכדאי גם לחזק קשרים חברתיים ומשפחתיים וכן להקפיד על תפריט בריא ומאוזן יותר. ואנחנו לא מדברים כאן על דיאטות אינטנסיביות וקיצוניות, אלא על גיבוש תפריט שגם תיהנו ממנו וגם יטיב עם הבריאות בכלל, ועם בריאות כלי הדם בפרט.