דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

טיפול בחרדות מתמשכות: האם יש דרך טבעית להיפטר מהן?

אנחנו חיים במדינה שמספקת הרבה סיבות להיות בחרדה – אך ההתמודדות איתה היא ממש לא ייחודית רק לישראלים. למעשה, חרדה היא איום גלובלי על בריאות הציבור שנחשב משמעותי עד כדי כך שאפילו ארגון הבריאות העולמי קבע שמדובר ב"אחת המגפות המסוכנות של המאה ה-21".

הסיבה המרכזית לכך היא שהחיים בעידן המודרני מלאים בטריגרים שמעצימים את החרדה – לרבות התזונה המתועשת, הטלפונים החכמים, ישיבה ממושכת, היעדר פעילות גופנית, השמנת יתר ובעיות שינה. על פי ההערכות בישראל, יותר מעשרה אחוזים מהאוכלוסייה סבלו, סובלים או יסבלו מחרדה באיזושהי נקודה לאורך חייהם – והדבר לא רק משפיע על הנפש, אלא גם עלול לסכן את בריאות הגוף ולהעמיד אותנו בסיכון מוגבר לשורה של מחלות לרבות סוכרת, דלקות כרוניות ואפילו סרטן.

אבל בעוד שהחיים המודרניים מספקים הרבה סיבות לחרדה, הם גם מספקים מאגר ידע גלובלי נרחב, שנצבר בתרבויות שונות במשך אלפי שנים ויכול ללמד אותנו רבות על הדרכים הנכונות להתגבר גם על הבעיה הזאת. אחד הכלים היעילים ביותר לטיפול בחרדות , על פי מחקרים מדעיים, הוא דווקא טכניקת הרפיה שמוכרת כבר מאות שנים – המדיטציה הטרנסנדנטלית.

מחקרים מראים כי מדיטציה טרנסנדנטלית נחשבת לטכניקת ההרפיה היעילה ביותר להתגברות על חרדה ומתחים נפשיים. המדיטציה הזאת היא למעשה חידוש מודרני של התרגול העתיק והמסורתי, אשר הוצגה למערב על ידי מהרישי מהש יוגי וכיום מתורגלת על ידי בין 6 ל-10 מיליון אנשים ביותר מ-130 מדינות בכל רחבי העולם.

טיפול בחרדות – מפסיקים להילחם ומתחילים לשחרר

הרבה אנשים חושבים שהדרך לנצח את החרדה היא להילחם בה בכל הכוח, אבל האמת היא שלפעמים כדי לנצח במלחמות צריך פשוט להפסיק להילחם. המדיטציה הטרנסנדנטלית נחשבת יעילה כל כך להתגברות על חרדה מכיוון שהיא מציעה דרך נטולת מאמץ לעשות זאת. בתרגול המדיטציה לא מפעילים שום מניפולציה מחשבתית ופשוט מאפשרים למוח לעשות את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב – לתקן את עצמו בעצמו.

במהלך המדיטציה הטרנסנדנטלית, חלה רגיעה עמוקה של תהליך החשיבה, המודעות מתכנסת פנימה והגוף מקבל מנוחה עמוקה שמאפשרת לו להפיג את המתחים, העייפות והחרדות שהצטברו בו במשך זמן רב כל כך. מה שכל כך מיוחד כאן, זה שהניקוי הוא כל כך עמוק, שמתפוגגים גם מתחים וחרדות  שאפילו שנת הלילה כבר אינה מסוגלת לסלק. בכך הגוף והמוח עוברים בצורה ספונטנית וטבעית לתפקוד מאוזן, הרמוני ורגוע הרבה יותר.

שורה ארוכה של מחקרים שנערכו על המדיטציה הטרנסנדנטלית, הראו כי היא מייצרת שינוי דרמטי בתפקוד הגוף, לרבות הפחתה משמעותית של הורמונים הקשורים ברמות גבוהות של מתח וחרדה, כמו קורטיזול, המכונה "הורמון הסטרס".

הדרך אל האושר לא מפותלת כמו שחשבנו

אנשים רבים פונים למדיטציה הטרנסנדנטלית בגלל חרדה, אך כאשר הם מתרגלים אותה באופן קבוע הם מגלים כי ההשפעה שלה עליהם רחבה הרבה יותר מרק התגברות על התחושה הנפוצה והלא נעימה הזאת. ההתכנסות הספונטנית פנימה לתוך עצמנו, שמתרחשת בזמן התרגול הזה, לוקחת את התודעה שלנו למקום פנימי ועמוק שבו מצויים שקט, שלווה ואושר.

במצב הזה של ערנות שקטה ונינוחה, כאשר המודעות עוברת מעבר לחרדות ולמתחים, היא נפתחת למאגרים פנימיים של אנרגיה, יצירתיות ואושר, המצויים באופן טבעי בתוך כל אחת ואחד מאתנו. ההתנסות הזאת מוציאה אותנו מהמדיטציה מחודשים וצלולים יותר, עם פחות דאגות ותחושה משמעותית יותר של הגשמה פנימית.

 

טיפול בחרדות | מדיטציה טרנסנדנטלית

ב-45 השנים האחרונות נחקרה המדיטציה הטרנסנדנטלית באופן מקיף ורחב ביותר. היא נמצאה יעילה ביותר טיפול בחרדות, בהפחתת מתח ובחיזוק התפקוד המנטלי והגופני. משום שמדובר בשיטה עוצמתית להפגת מתחים, היא מפחיתה חרדה אצל אנשים עם רמות חרדה גבוהות במהירות ובעוצמה שנחשבות גדולות יותר במידה ניכרת מכל סוג אחר של מדיטציה או טכניקת הרפיה.