דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

גמילה מהתמכרות לסמים: האם מדיטציה טרנסנדנטלית עשויה להקל על התהליך המורכב?

אנשים שמכורים לסמים – ולא משנה לאיזה סוג ובאיזו רמה – תמיד ירגישו את ההשפעות השליליות של ההרגל הזה על הבריאות הגופנית והנפשית שלהם. אנשים סביבם כנראה גם ידאגו להבהיר שוב ושוב עד כמה ההרגל הזה מזיק, לעיתים אף יתחננו שיפסיקו וינסו להציג שורה של טיעונים רציונליים לכך – אבל זה לא באמת מה שיעזור להשיג את השינוי המיוחל.

סמים גורמים להתמכרות בגלל שהם ממלאים צרכים רגשיים – וזה דבר ששום טיעון רציונלי לא יוכל לשנות. אנשים מסוימים מספרים שהם מתמלאים בביטחון ובאנרגיות כשהם צורכים אותם. אחרים יעשו זאת כדי לברוח, אפילו לכמה שעות, מטראומות, רגשות קשים ומחשבות טורדניות. עם זאת, כל מי שמכיר את התחום יודע שבטווח הארוך הם רק יגרמו להחרפת הרגשות השליליים שאותם הם אמורים "לכבות".

גמילה מהתמכרות לסמים – הכנסת האור כדי לסלק את החושך

תהליך גמילה ידוע כתהליך קשה עם המון מאבקים פנימיים שדורשים כוחות נפש ומוטיבציה שלא כולם מצליחים לגייס. המדיטציה הטרנסנדנטלית נחשבת לאחד האמצעים היותר יעילים בסיוע לגמילה מסמים ושאר חומרים ממכרים.

סוד ההצלחה של המדיטציה הטרנסנדנטלית הוא שלא רק שהיא אינה דורשת תעצומות נפש, ההיפך מכך – כל מה שנדרש זה פשוט לתרגל אותה במשך 20 דקות פעמיים ביום בישיבה נוחה בכיסא והתוצאות למעשה קורות מעצמן – כמו שהדלקת האור מסלקת את החושך בחדר – אין צורך להיאבק בחושך – פשוט להדליק את האור.

כשאנו מתרגלים את המדיטציה הטרנסנדנטלית הכל בתוכנו נרגע – החשיבה, הנפש, הרגשות ואפילו הגוף. המנוחה העמוקה והמרעננת הזאת מאפשרת לנו להיפטר ממתחים, לחצים וחרדות ומתלוות לזה תחושות פנימיות של אושר, סיפוק ונועם. אנו נחשפים לתעצומות הנפש המצויות באופן טבעי עמוק בתוך כל אחד מאתנו.

אבל זה לא הכל, ביציאה מהמדיטציה תחושות אלה מלוות אותנו יותר ויותר לתוך חיי היומיום – אנו נעשים יותר מאושרים ופחות חרדים בתוכנו ו"קסמם" של הסמים הולך ופג.

בבדיקות מוחיות בזמן תרגול הטכניקה המיוחדת הזאת נמצאה ירידה משמעותית בהורמוני מתח, כגון קורטיזול, ועלייה בהורמוני אושר ומוטיבציה כגון, דופמין וסרוטונין – כל זאת באמצעות תהליך טבעי ונעים מאד.

ד"ר רוזנטל על גמילה מהתמכרות לסמים

ד"ר נורמן רוזנטל, פסיכיאטר וחוקר במכון הלאומי האמריקאי לבריאות הנפש, מסביר: "במדיטציה הטרנסנדנטלית יש מעבר של המודעות למצב אחר – המצב הטרנסנדנטלי – שהוא מצב נעים מאד של שלווה ואושר,… שבהדרגה 'גולש' לחיי היומיום. אפשר אם כן לראות, שאם אנו מאפשרים לאדם מכור – שמצבו הפנימי לא מאושר, עצבני, חרד – את האפשרות להתנסות במצב הנעים הזה, זה יכול להגן עליו מפני הרצון לבחור בשימוש בסמים וכו' כאמצעי לתיקון המצב הפנימי הלא נעים הזה."

אם רוצים להיגמל מהתמכרות לסמים – הדבר הראשון והחשוב ביותר שיש לעשות זה להכיר בהתמכרות, להבין שזו מחלה לכל דבר ושניתן לטפל בה אם רק נוכל להבין מה באמת מסתתר מאחוריה – גם אם מדובר בדברים שאנחנו מפחדים להתעסק בהם.

 

על בריחה זמנית משלמים מחיר כבד

אף אחד לא אוהב להתמודד עם רגשות כמו לחץ נפשי, חרדה, ביטחון עצמי נמוך, בדידות או דכדוך. זה נכון על אחת כמה וכמה לאנשים שעברו טראומות, סבלו מילדות קשה או מתמודדים עם מערכות יחסים שלא מיטיבות איתם.

התמכרות לסמים, בהקשר הזה, מציעה עסקה שנראית מאוד מפתה באותו הרגע – הסמים יכולים לעזור להשכיח או לטשטש את הרגשות האלו לכמה שעות – עם כמה שפחות מאמץ. אולם בתמורה, הם רק יעצימו את הרגשות השליליים בשלב מאוחר יותר, יגרמו לאדם לפתח תלות בהם ואף עלולים לעורר מחלות נפשיות ולייצר שינויים הרסניים במוח ובשאר מערכות הגוף.

במקום לברוח ולטשטש – ניתן פשוט לסייע למוח להגיב אליהם בצורה פחות דרמטית – ולייצר חוסן מנטלי ויציבות שיאפשרו לשמר את האושר והביטחון העצמי – גם אם מתעוררים רגשות או מחשבות שבעבר היו מערערים אותנו לגמרי.

מדיטציה טרנסנדנטלית מסייעת לעשות זאת בדרך נטולת מאמץ. זו טכניקה שאין בה שום התכוונות או אפילו ריכוז– והיא מאפשרת למוח לצלול למצב שנקרא "ערנות נינוחה".

במצב כזה, הריפוי מתרחש מעצמו – אין צורך לעשות דבר או אפילו להאמין שזה יעבוד. בסריקות מוח למתרגלי השיטה נמצא כי היא גורמת לאזורים השונים במוח לתקשר בצורה טובה יותר זה עם זה וגם עוזרת למוח לעבור לתפקוד ב"גלי אלפא" – מצב שמגביר את השליטה העצמית, יכולות הניהול, הקשב והריכוז.

מדיטציה טרנסנדנטלית – יותר יעילה משיטות אחרות

המדיטציה הטרנסנדנטלית קיימת בעולם עוד משנת 1958. מאז שהובאה למערב על ידי מהרישי מהש יוגי, רבים ברחבי העולם למדו אותה, זאת הודות לפשטות התרגול שלה ולטרנספורמציה שהיא יוצרת בחיי אלה המתרגלים אותה בסדירות. על המדיטציה הטרנסנדנטלית נערכו יותר מ-600 מחקרים ב-250 אוניברסיטאות ומכוני מחקר ברחבי העולם.

אחד המחקרים המסקרנים ביותר שנערכו על המדיטציה הטרנסנדנטלית הוא מטא אנליזה, שבחנה שורה של מחקרים קודמים על האופן שבו היא מסייעת להתגבר על התמכרות לסמים, אלכוהול וסיגריות. במחקר נמצא כי בין שלל השיטות לגמילה מהתמכרות  תרגול מדיטציה טרנסנדנטלית היה יעיל יותר בשיעור של פי 2 עד 5.

 

סינדי פינברג וגמילה מהתמכרות לסמיםסינדי פינברג, מאמנת גמילה ומרצה באוניברסיטת אדלפיי:

"אני צריכה לתת למטופלים שלי פתרון קל, זה לא יכול להיות משהו שמורכב מהרבה דברים – 20 דקות פעמיים ביום וזהו… עבור מישהו בעל מוח התמכרותי, זה צריך להיות משהו ברור, משהו פשוט, זה צריך להיות פתרון מהיר.. וזו הסיבה מדוע אני אוהבת את המדיטציה הטרנסנדנטלית."