דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

גמילה מהתמכרות לאלכוהול: כך מדיטציה טרנסנדנטלית יכולה לסייע להשתחרר מההרגל המזיק

כולנו יודעים שסמים וסיגריות מזיקים לנו וגם המכורים ה"קשים" ביותר יודעים שכדי לשפר את הבריאות שלהם, הם חייבים להשתחרר מההרגל הזה. אולם בניגוד לחומרים הללו, אלכוהול אף פעם לא נתפס כגורם מאיים מדי – אנחנו שותים אותו כמעט בכל אירוע חברתי, משתמשים בו ככלי להפגת מתחים בסוף היום, ואפילו בדת היהודית מעודדים לצרוך אותו ובפורים אף קוראים לעשות זאת "עד לא ידע".

יחד עם זאת, אחוז מסוים מהאוכלוסייה עשוי לפתח התמכרות לאלכוהול מסוכנת ומזיקה שלא רק תפגע באדם מבחינה נפשית, אלא אף עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לכבד, לפגוע במוח, להחליש את מערכת החיסון ואפילו להגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם.

כדי לטפל בהתמכרות לאלכוהול, הדבר הראשון והחשוב ביותר שיש לעשות הוא להכיר בכך שיש כאן בעיה שיש לטפל בה. לאחר שעוברים את המשוכה הזאת, אחד הכלים שיעילותו בגמילה מהתמכרויות נמצאה גבוהה במיוחד הוא טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית. בואו נבין למה היא כל כך יעילה וכיצד היא מסייעת  בהתגברות על ההרגל המסוכן:

גמילה מהתמכרות לאלכוהול – לא מוכרחים "לברוח" לטיפה המרה

כששואלים אנשים – מכורים ולא מכורים כאחד – מדוע הם צורכים אלכוהול, זה בדרך כלל קשור בהתמודדות עם רגשות לא נעימים. רבים בוחרים לסיים את היום עם כוסית (או בקבוק), כדי להשכיח את כל הלחצים והמתחים שהעיקו עליהם בעבודה. ורשימת הסיבות בהקשר הזה עוד ארוכה.

למעשה, הטבע האנושי תמיד ינסה לברוח מרגשות לא נעימים, אולם לכולם ברור שהשימוש באלכוהול ובסמים הוא פתרון שעוזר אולי לאותו הרגע אבל טומן בחובו הרבה תופעות לוואי שליליות לבריאות הגופנית והרגשית וליכולת התפקוד שלנו.  במקום זה, יהיה טוב לדעת שקיימות דרכים טבעיות ויעילות לגמילה מכל סוג של התמכרות, שלא רק שאינן מזיקות לנו, הן אפילו מביאות איתן בונוסים בצורת תועלת מרובה להיבטים אחרים של חיינו – העיקרית מבין הטכניקות הללו היא המדיטציה הטרנסנדנטלית.

יותר חופש פנימי ופחות שיעבוד לחומרים מזיקים

כולם רוצים להיות מאושרים ואף אחד לא רוצה להיות עבד לאלכוהול או לכל דבר אחר, אבל איך עושים זאת?

המדיטציה הטרנסנדנטלית היא הדרך להשיג זאת. זוהי טכניקת מדיטציה פשוטה, נעימה וחסרת מאמץ שמאפשרת למודעות להירגע, לעבור מעבר לדאגות ולטרדות של היומיום ולהיפתח לתוך עולם פנימי שהוא כולו רוגע, חופש וסיפוק המצוי בתוך כל אחד מאתנו. במקביל הגוף שוקע לתוך שלווה עמוקה שמאפשרת לו להתנקות מהמתחים והעייפות שמזינים בתוכנו את הצורך לברוח מהמציאות ולהשתמש באלכוהול וחומרים אחרים.

ההתנסות החוזרת ונשנית הזאת, פעמיים ביום במשך 20 דקות, מעגנת בהדרגה את המודעות והרגשות בשלווה, באושר ובחופש פנימי ומשחררת אותנו מהצורך להשיגם באמצעים חיצוניים. השינוי הזה לא רק משפר את ההתמודדות עם הרגשות והשדים שלנו. מחקרים, כמו זה שתכף נכיר, מדגישים שאם אנחנו מוסיפים את התרגול של המדיטציה הזאת לשגרת היום שלנו זה עוזר להעצים תהליכים במוח שחשובים מאוד לתפקוד ולמידת האושר שלנו, כמו יצירתיות, שליטה עצמית, יכולות ניהוליות, קשב וריכוז ועוד.

מעל 600 מחקרים ברחבי העולם

המדיטציה הטרנסנדנטלית הובאה למערב על ידי מהרישי מהש יוגי עוד בשנת 1958. עד לתקופה זו, היו בעולם כבר מגוון סוגים של מדיטציות, אך רבים האמינו שכדי ליהנות מההשפעות החיוביות של מדיטציה, חייבים להתאמץ, לשלוט במחשבות ו"לאלף את המוח". לכן, לרובם המוחלט של האנשים זה פשוט לא התאים ומדיטציה הייתה בעיקר מנת חלקם של נזירים שהקדישו לכך את רוב חייהם.

השיטה החדשה מציעה דרך נטולת מאמץ, השתדלות או כפייה כלשהי להרגיע את החשיבה ולהביא את המוח לשלווה ולחיבור עמוק יותר עם עצמו. מאז שנוצרה, נערכו עליה יותר מ-600 מחקרים במאות אוניברסיטאות ומכוני מחקר בכל רחבי הגלובוס.

מדיטציה טרנסנדנטלית וגמילה מהתמכרות לאלכוהול

 

במטא אנליזה, שהיא עבודה מחקרית שבוחנת שורה של מחקרים באותו הנושא, שבדקה 196 מחקרים שונים שבדקו את השפעתן של טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית ושל שיטות סטנדרטיות לגמילה מאלכוהול, סיגריות וסמים, מצאו החוקרים כי תרגול המדיטציה הטרנסנדנטלית היה פי 2 עד 5 משמעותי יעיל יותר מהשיטות והטיפולים הסטנדרטיים  את הטכניקה הפשוטה הזאת מתרגלים במשך 20 דקות, פעמיים ביום בישיבה נוחה בכיסא ובעיניים עצומות. זאת לאחר שלומדים אותה  בקורס קצר של מספר שעות.