דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

איך מדיטציה טרנסנדנטלית מסייעת בהפסקת עישון?

אנשים לפעמים מופתעים לגלות זאת, אך ברשימת החומרים הממכרים ביותר בעולם, ניקוטין ממוקם במקום הרביעי והלא מכובד, כאשר במקום הראשון, השני והשלישי נמצאים קוקאין, הרואין ואלכוהול בהתאמה. ובניגוד לשני החומרים הראשונים ברשימה, דווקא עישון סיגריות הוא הרגל נפוץ מאוד ברחבי העולם, שגם אנשים נורמטיביים לחלוטין דבקים בו ומתקשים להיפטר ממנו.

הסיבה לכך שסיגריות כל כך ממכרות קשורה בעיקר בעובדה שהניקוטין – החומר הפעיל בסיגריות  הינו חומר ממכר. הוא גורם להפרשה במוח של  הכימיקלים אדרנלין ודופמין. האדרנלין מעורר והדופמין גורם לתחושת ההנאה מהעישון ובסופו של דבר להתמכרות לניקוטין. אבל עם הזמן, מה שמתחיל כרומן סוחף ומהנה, גורם למוח להתרגל להשפעה של הניקוטין, ואז, במידה שאיננו מספקים למוח את הכמויות שאליהן הורגל, מופיעים עצבנות, אי שקט, נדודי שינה, בולמוסי אכילה, חוסר ריכוז ועוד.

למרבה האירוניה, מעשנים מאמינים שהסיגריה מרגיעה אותם, כאשר היא רק "מכבה" את העצבים שהיא בעצמה ייצרה מלכתחילה.
איך להפסיק לעשן? השינוי הזה שהעישון מייצר במוח הופך את הגמילה למשימה מאתגרת – אך כיום אנחנו יודעים שבהחלט יש כלים יעילים שיכולים להפוך אותה לפשוטה הרבה יותר. אחת מהשיטות האלו היא מדיטציה טרנסנדנטלית, שהוכחה בשורה של מחקרים כיעילה בגמילה מסיגריות.

איך להפסיק לעשן באמצעות תרגול מדיטציה טרנסנדנטלית – יעילות שהולכת ומתעצמת עם הזמן

 

איך להפסיק לעשן באמצעות מדיטציה טרנסנדנטלית

מטא-אנליזה היא עבודה מדעית שבוחנת שורה של מחקרים שנערכו על נושא מסוים כדי לגבש קביעה מדויקת, מבוססת ואמינה. במטא-אנליזה שנערכה על מדיטציה טרנסנדנטלית, ביקשו החוקרים לבחון איך השיטה משפיעה על אנשים שמכורים לניקוטין, אלכוהול וסמים אחרים. הממצאים הראו כי תרגול המדיטציה היה יעיל יותר משיטות אחרות לגמילה מעישון בשיעור של פי 2 עד 5. באחד המחקרים שנבחנו בסקירה, חולקו המשתתפים לשתי קבוצות – קבוצה אחת תרגלה את המדיטציה הטרנסנדנטלית כאשר גם בקבוצה השנייה ניסו הנבדקים להיגמל מסיגריות, אך לא תרגלו את השיטה ושימשו כקבוצת ביקורת.
החוקרים עקבו אחרי המשתתפים במשך שנתיים וראו כי שיעור האנשים שהפסיקו לעשן או הפחיתו את כמות הסיגריות עלה יותר ויותר ככל שחלף הזמן בקרב אלו שהקפידו לתרגל את המדיטציה הזאת באופן יומיומי.

מתקנים את נזקי הסטרס ההרסניים

כפי שהבנו קודם, הדבר הקשה ביותר בהפסקת עישון הוא ההתמודדות עם הלחץ שנוצר בעקבות העצירה הפתאומית של צריכת הניקוטין. לכן, אין זה מפתיע שהמדיטציה הטרנסנדנטלית נמצאה יעילה כל כך בהתמודדות עם התקופה המאתגרת הזאת.

זו שיטה שאחד היתרונות הבולטים ביותר שלה, כשמדובר בגמילה, הוא שהיא יוצרת מצב של מה שקרוי "ערנות נינוחה", שבו חלה רגיעה גופנית ונפשית עמוקה שמפיגה מתחים וחרדות וגם עוזרת להפיג את העצבנות וחוסר השקט שיוצר הניקוטין. מעניין גם לציין שבמחקרי מוח נמצא שבזמן תרגול המדיטציה הטרנסנדנטלית מופרשים באופן טבעי במוח חומרים שגורמים לתחושה של אושר ושביעות רצון, שבמידה רבה יכולה להחליף את תחושת ההנאה שמעניק הניקוטין. התוצאה היא שמעשנים רבים מוצאים את עצמם מפסיקים לעשן בקלות רבה, ללא המאבק הכרוך בכך בדרך כלל.

לחץ, חשוב להבין, מייצר שינויים משמעותיים ביותר במוח ובשאר הגוף. הוא פוגע בתפקודים שונים במוח וגורם לייצור מוגבר של רדיקלים חופשיים שעלולים להגביר את הסיכון לשורה של מחלות כמו דלקות ואפילו סרטן. מחקרים הראו כי תרגול מדיטציה טרנסנדנטלית מתקן את ההשפעות המזיקות של הסטרס ובמידה רבה מסייע לנו להגביר את השליטה בחיים שלנו ובהחלטות שאנחנו מקבלים.

התיאור הזה אולי יכול לגרום לכם לחשוב ששינוי המצב מוכרח להיות כרוך בהמון מאמץ והשתדלות – אבל למעשה, היופי בשיטה הוא, שהיא לא כרוכה בשום סוג של מאמץ. לכן היא מתאימה לכולם – גם למי שמעולם לא חשב שיוכל לתרגל מדיטציה. אבל כמובן שכדי להשיג תוצאות יש לתרגל את הטכניקה באופן יומיומי. כל מה שזה ידרוש ממכם זה להקדיש 20 דקות, פעמיים ביום, בישיבה נוחה בכיסא בעיניים עצומות. וגם כמובן ללמוד את השיטה בקורס קצר שבו תלמדו כיצד לתרגל את המדיטציה הטרנסנדנטלית בעצמכם בבית.