דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

הגשמה עצמית: איך באמת מממשים את מלוא הפוטנציאל הטמון בנו?

האם עצרתם פעם לחשוב מהי הגשמה עצמית ומהו מימוש עצמי? לרובנו אולי קשה להגדיר זאת, אך הרצון העז לממש את עצמנו מוטמע עמוק בכל אחד מאתנו ומהווה מרכיב מרכזי במי שאנחנו. כשאנחנו מרגישים שאנחנו לא ממשים את הפוטנציאל הטמון בנו, זה בדרך כלל כרוך בתסכול. מנגד, כשחשים גדילה והתקדמות – זה בדרך כלל יוצר בתוכנו תחושה עמוקה ומשמעותית של הגשמה עצמית וסיפוק.

מדוע זה קורה? מפני שטבעם של החיים הוא לגדול ולהתפתח. כולנו שואפים לגדול ולהשיג יותר ויותר מכל דבר – להיות מסוגלים לאהוב יותר ויותר, להצליח יותר בכל מה שאנחנו לוקחים על עצמנו, להתפתח יותר ביחסי האנוש שלנו, להיות יותר מאושרים. כשזה המצב, מתעצמת בתוכנו תחושת הסיפוק מחיינו ומהאופן שבו אנו מגשימים אותם.

לא פעם קורה שאנשים שואלים את עצמם: "יש לי את כל מה שאי פעם רציתי – פרנסה טובה, עבודה מספקת, משפחה אוהבת וילדים לתפארת – אז מדוע אינני  מאושר? מדוע אני עדיין מרגיש שמשהו חסר?"

ובכן, במקרים רבים זה מכיוון שאנשים מחפשים את ההגשמה והאושר בעולם החיצוני. אנחנו קונים לעצמנו דברים, לומדים על תחומים חדשים, טסים לגלות עולמות מרוחקים, רודפים אחרי הקידום הבא או אחרי בן או בת הזוג האידאליים. תמיד יהיה עוד משהו להשיג, עוד שאיפה להגשים ועוד דברים לקנות – וכשזה המצב – רבים מסתובבים עם תחושה מתמדת של חוסר סיפוק  ממה שיש להם.

האושר האמיתי כבר נמצא בתוכנו

אז אם העולם החיצוני לא מצליח לייצר בתוכנו תחושת הגשמה עצמית יציבה ומשמעותית – אולי כדאי שנשנה את הכיוון ונחפש את ההגשמה הזאת בתוכנו? זה בדיוק מה שאומר הפתגם הידוע: "אושר אמיתי לא נמצא בחוץ – אלא בפנים".

אולם למצוא את האושר שבתוכנו, נראה לפעמים כמו דבר שקל להציע, אך קשה ליישם. אחת הדרכים לעשות זאת עוברת דרך תרגול מדיטציה טרנסנדנטלית. זו שיטה שהוצגה למערב על ידי מהרישי מהש יוגי והיא מביאה פרשנות חדשנית ופורצת דרך לתרגול שמוכר כבר מאות רבות של שנים. היא מציעה תרגול חסר מאמץ, ללא שום התכוונות, ריכוז או 'אילוף של המוח'. זה אומר שלא צריכים לרוקן את הראש ממחשבות או להילחם ברגשות שצפים בזמן התרגול.

הגשמה עצמית ומדיטציה טרנסנדנטליתבמחקר מעניין שנערך בנושא, בדקו את ההשפעות ארוכות הטווח של המדיטציה הטרנסנדנטלית בעזרת מעקב בן עשר שנים אחר סטודנטים באוניברסיטה הבינלאומית מהרישי באיווה שבארה"ב וב-3 מוסדות אקדמיים אחרים ששימשו כקבוצות ביקורת. באוניברסיטה הבינלאומית מהרישי, כל הסטודנטים מתרגלים את המדיטציה הטרנסנדנטלית באופן קבוע. החוקרים גילו כי רמת ההתפתחות האישית של הסטודנטים באוניברסיטה הבינלאומית מהרישי, כפי שהם דיווחו עליה, הייתה גבוהה במידה ניכרת מזו של שאר הסטודנטים עוד בתחילת ימיהם על ספסל הלימודים – אז היא עמדה על כשישה אחוזים. לאחר עשור, זינק הנתון הזה ל-38 אחוזים בממוצע בקרב הסטודנטים הללו.

בקבוצות הביקורת הנתון היה נמוך משמעותית – פחות מאחוז בתחילת הדרך – ולא עלה במידה משמעותית בבדיקה השנייה. באחת האוניברסיטאות אגב, נרשמה אפילו ירידה ברמת ההתפתחות האישית של הסטודנטים.

סימוכין: Journal of Social Behavior and Personality 17:92-121, 2005

 

הגשמה עצמית, מימוש עצמי ומדיטציה טרנסנדנטלית

במחקר נוסף שהשווה בין שיטות מדיטציה שונות והשפעתן על המימוש העצמי (מטא-אנליזה של 42 מחקרים שונים), נמצא שהמדיטציה הטרנסנדנטלית הייתה באופן משמעותי יעילה יותר (למעלה מפי 2 טובה יותר מטכניקות אחרות) בהגברת תחושת ההגשמה והמימוש העצמי אצל המתרגלים.

 

מתחברים לעצמנו ללא השתדלות או כוונה

המחקרים מוכיחים את מה שמתרגלי המדיטציה הטרנסנדנטלית כבר מכירים היטב – דווקא כשאנחנו לא מאמצים את המוח או מאלצים אותו לפעול בצורה מסוימת – התהליך קורה מעצמו. ממש כמו שקופצים לתוך המים – הגוף לא צריך לעשות שום דבר כדי להגיע לקרקעית – כוח המשיכה עושה זאת ללא שום עזרה או כוונה.

כך, כאשר בזמן תרגול המדיטציה הטרנסנדנטלית מודעותנו מתכנסת פנימה לתוך עצמנו המוח מתחבר לבסיס האיתן שבו, ודבר  זה עוזר להגביר את השלווה, ההנאה והאושר. בתרגול המדיטציה הטרנסנדנטלית, צוללת ההכרה לרמה התודעתית העמוקה ביותר שלה  לתודעה הטרנסנדנטלית. במצב הזה, משתלטת תחושה פנימית נעימה ועמוקה של סיפוק, אושר והגשמה שאינם תלויים בנסיבות חיצוניות.. עם התרגול הסדיר, תחושת הסיפוק והאושר מתעצמת ומלווה אותנו גם בפעילותנו מחוץ למדיטציה, כגון, במהלך יום העבודה, בהתעמלות, או בבילוי עם האנשים היקרים לנו.