דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

הגורם החשוב שמשפיע רבות על בריאות הגוף – ורבים בוחרים להתעלם ממנו

בעבר, אנשים נטו למתוח קו ברור בין בריאות הגוף והנפש. כיום, ככל שהידע בכל תחומי הרפואה מתפתח ומתרחב, מבינים שקו זה מעולם לא היה קיים. מה שהיה פעם אמירה שמזוהה בעיקר עם מטפלים אלטרנטיביים – כיום נאמר בפה מלא גם על ידי רופאים רבים – והוא שהדרך להתגבר על מחלות ולשפר את בריאות הגוף עוברת גם דרך שיפור בריאות הנפש.

כיום יודעים שאחד הגורמים הכי משפיעים על הבריאות שלנו הוא מתח נפשי. זו בעיה שרבים סובלים ממנה ומשבשת  את הבריאות בהיבטים רבים. מדענים מזהירים כי מתח אף עשוי להחליש את מערכת החיסון והופך אותנו לפגיעים יותר למחלות.

לכן, רבים מחפשים דרכים להתמודד טוב יותר עם הלחץ בחייהם, שנראה שרק הופך משמעותי ודרמטי יותר משנה לשנה. אחת השיטות היעילות לעשות זאת, על פי המחקרים בתחום, היא תרגול מדיטציה טרנסנדנטלית, אשר נחשבת לאחת מטכניקות ההרפיה היעילות ביותר, הודות למנוחה העמוקה ויוצאת הדופן שהגוף מקבל בזמן התרגול – מנוחה שנחשבת ליעילה יותר אפילו משנת הלילה העמוקה ביותר.

 איך  המדיטציה הטרנסנדנטלית מסייעת לשפר את הבריאות?

אחד הפתגמים הבריטיים המפורסמים ביותר אומר ש"גרם של מניעה שווה לקילוגרם של ריפוי", ובהתאם לכך, כל רופא שמכבד את עצמו ידגיש בפני מטופליו שמניעת מחלות היא עדיפה – היא הרבה יותר קלה, יעילה וחוסכת הרבה מאוד כאב הקשור למחלות עצמן ולטיפול בהן.

כאמור, המדיטציה הטרנסנדנטלית נמצאה בשורה של מחקרים, כיעילה ביכולתה לסייע במניעת מחלות, ובהפעלת תהליכי הריפוי הפנימיים. לדוגמה, בדמם של אנשים שמתרגלים את טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית באופן קבוע, נמצא שיעור גבוה יותר של תאי דם לבנים – תאי מערכת החיסון המגנים מפני חיידקים ונגיפים. בנוסף, נתונים מראים כי שיעור האשפוזים בבתי חולים של אנשים מעל גיל 40, נמוך במיוחד (כ-74 אחוזים פחות) בקרב  מתרגלי המדיטציה הטרנסנדנטלית לעומת כלל האוכלוסייה. אנשים אלו אף סובלים מפחות מחלות לב (87 אחוזים פחות), פחות סרטן (55 אחוזים פחות) ופחות מחלות נשימה (73 אחוזים פחות).

בריאות הגוףהמחקר  הבא בחן כמה כסף אנשים מוציאים על בריאותם ומצא כי הוצאות הבריאות  בקרב אנשים מעל גיל 65 שתרגלו מדיטציה טרנסנדנטלית (הגרף הכחול), ירדו בממוצע ב-70 אחוזים תוך חמש שנים מרגע שלמדו את השיטה הפופולרית, זאת בעוד שבקרב אלה שלא תרגלו את המדיטציה  הוצאות הבריאות המשיכו לעלות (הגרף האדום).

 

Reference: Herron R, Cavanaugh K: Journal of Social Behavior and Personality. 2005;17:415-42

 

מדיטציה טרנסנדנטלית ונגיף הקורונה

למרות שלא נעשה מחקר ישיר על השפעתה של המדיטציה הטרנסנדנטלית על נגיף הקורונה (Covid-19), קיימות ראיות מדעיות רבות לכך שהטכניקה עשויה כאמור לחזק את מערכת החיסון ולשפר את ההתמודדות שלה עם נגיפים באופן כללי. כאמור, השיפור המשמעותי ביותר שנמצא במחקרים בנושא, ניכר בקרב בני 65 ומעלה, שכידוע מוגדרים גם כקבוצת סיכון לתחלואה קשה במחלה זו.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי המחקרים אינם מוכיחים שתרגול המדיטציה יסייע לשפר את החסינות לנגיף או להקל על התקדמות המחלה. לכן, חשוב מאד להישמע להנחיות משרד הבריאות.

מה אומרים הרופאים?

הגורם החשוב שמשפיע רבות על בריאות הגוף – ורבים בוחרים להתעלם ממנו | מדיטציה טרנסנדנטלית

"אין שום טכניקה אחרת לניהול מתח שאפילו מתקרבת למדיטציה הטרנסנדנטלית בכמות הנתונים המדעיים התומכים בטענה שלה להורדת מתח.

אם לחברת תרופות הייתה גלולה שנותנת כל כך הרבה בריאות (כמו המדיטציה הטרנסנדנטלית), זו הייתה תרופה שוברת קופות שמכניסה מיליארדי דולרים".

ד"ר נורמן רוזנטל פסיכיאטר, לשעבר חוקר בכיר במכון הלאומי האמריקאי לבריאות הנפש

ואכן, מטא-אנליזה שנערכה בנושא מצאה שהמדיטציה הטרנסנדנטלית מפחיתה מדדים פיזיולוגיים של מתח באופן משמעותי – הרבה יותר ממנוחה רגילה בעיניים עצומות. השינויים האלו עומדים בבסיס הממצאים על יעילות המדיטציה הטרנסנדנטלית בהפחתת סטרס. היות וסטרס פוגע בכל היבטי החיים שלנו,  הרי שהפחתתו באמצעות מדיטציה משפיעה באופן טבעי לא רק על הסיכון לחלות אלא גם על מצב הרוח, תפקוד המוח, הקשרים החברתיים שלנו ובעצם כמעט על כל היבט אחר בחיינו, שהיינו רוצים לשפר.